ایلنا :تهاجم بیابان چیزی از فرهنگ بجا نمی‌گذارد

ایلنا :تهاجم بیابان چیزی از فرهنگ بجا نمی‌گذارد

http://bit.ly/21qiyan

                             

فرامرزی در گفت‌وگو با ایلنا:

۱۳۹۵/۰۳/۲۸

تهاجم بیابان چیزی از فرهنگ بجا نمی‌گذارد

ایلنا: یک نقاش با بیان اینکه موضوع پیشروی و تهاجم بیابانی بسیار مخاطره‌آمیز است،‌گفت: مسئله مهاجرت از مناطق خشک به مناطق دیگر اتفاق می‌افتد، در سال‌های آینده چیزی را به عنوان سرزمین، جغرافیا و در ادامه آن فرهنگ باقی نمی‌گذارد.

تهاجم بیابان چیزی از فرهنگ بجا نمی‌گذارد

به گزارش خبرنگار ایلنا، ۲۸ خرداد (۱۷ ژوئن) روز جهانی بیابان‌زدایی است، باتوجه به اینکه کشور ایران در منطقه خشک و کم‌آبی از نظر جغرافیایی قراردارد و بخش وسیعی از کشور ما در سیطره بیابان‌ها و کویرها قراردارد، هنرمندان بسیاری از سال‌های دور تا به امروز به موضوع بیابان و کویرها در آثار خود پرداخته‌اند.

علی فرامرزی که عمده آثارش به محیط زیست اختصاص دارد، درباره خطر تهدید پیشروی بیابان در سال‌های اخیر به عنوان هنرمندی که حساسیت‌های محیط‌زیستی خود را دارد، اظهار کرد: افراد متخصص زیادی در گروه‌های تخصصی روی این مسائل کار می‌کنند اما به عنوان یک هنرمند با توجه به مطالعاتی که در این مدت روی بیابان‌ها داشته‌ام معتقدم باید عنوان تهاجم بیابان یا کویر را گذاشت چراکه متاسفانه از پیشروی عبور کرده ‌است.

او با اشاره به پیش‌بینی ناسا درباره وضعیت کویرهای ایران در سی‌ سال آینده، ادامه داد: موضوع پیشروی و تهاجم بیابانی بسیار مخاطره‌آمیز است و این مهاجرتی که از مناطق خشک به مناطق دیگر اتفاق می‌افتد، چیزی را به عنوان سرزمین، جغرافیا و در ادامه آن فرهنگ باقی نمی‌گذارد که هنرمندان بخواهند در آن زمینه‌ها مسئولیت خود را انجام دهند.

این هنرمند تاکید کرد: طبیعی است وقتی فرهنگ دستخوش دگرگونی شود، هنر هم موضوع قابل دفاعی نخواهد بود و معتقدم در مقطعی قرار داریم که قشر فرهنگی جامعه باید بیش از گذشته حساسیت‌ نسبت به این موضوع داشته باشند و عکس‌العمل نشان دهند.

فرامرزی با بیان اینکه بخش زیبایی‌شناسی کویر همیشه مورد توجه بوده، افزود: متاسفانه واقعیت عینی کویر بخش تهدید‌کنندگی آن است که از پیشروی یا تهاجم بیابان‌ها و کویرها ناشی می‌شود و در این دوره کارهایم به آن پرداختم و سعی کردم به مسئله زیبایی‌شناسی و آرامش‌بخشی کویر نیز توجه کرده و این تضاد را نشان دهم.

او با اشاره به اینکه برای مردم هر منطقه‌ای اولین و مهمترین مسئله، موضوع زیست است، اظهار کرد: موضوعاتی مانند زیبایی‌شناسی، نوستالوژی، دلبستگی و ... در درجه دوم قرار دارد و وقتی موضوع زیست مردم مورد تهدید قرار بگیرد طبیعی است که دیگر مسائل اهمیت خود را از دست می‌دهد و مجبور  به تغییر این شرایط خواهند شد.

این نقاش تصریح کرد: با موضوعات فرهنگی نمی‌توان مردم را تشویق کرد به مناطقی بازگردند که زیست‌شان در آن‌جا به طور جدی به خطر می‌افتد. باید در ابتدا شرایط زیستی را فراهم کرد و پس از آن با مسائل فرهنگی و هنری مردم را تشویق به مهاجرت معکوس کرد یا اینکه با بیان جذابیت‌های کویر از طریق هنر افراد غیر بومی نیز علاقمند به زیست در این مناطق شوند.

فرامرزی با اشاره به اینکه شدت پیشروی کویر بسیار تهدیدکننده است، گفت: معتقدم قشر فرهنگی جامعه همچنان که تا امروز نسبت به این موضوع حساس بوده‌اند، لازم و ضروری است بیش از این درباره این مسئله واکنش نشان دهند چراکه اگر قرار است تا سی‌سال آینده چیزی به عنوان سرزمین قابل سکونت وجود نداشته طبیعتا فرهنگ هم از بین خواهد رفت.

او خاطرنشان کرد: در این دوره از کارهایم که مربوط به کویر است، سعی کردم  هم به مسئله زیبایی‌شناسی بپردازم و هم تهاجم و دگرگونی را که در زیر این زیبایی قرار دارد نشان دهم.

این نقاش در پایان با اشاره برگزاری نمایشگاه برهوت با موضوع کویر در سال‌های گذشته، تاکید کرد: می‌توانیم مکتبی در هنرهای تجسمی با موضوع کویر داشته باشیم، چرا که هنرمندان زیادی در این زمینه کار کرده و هم اکنون نیز در حال فعالیت هستند و از آنجایی که بحث بیابان و کویر یک موضوع کویری است و در حال تبدیل شدن به یک مسئله تاریخی ملی است باید قشر هنرمند بیش از پیش به این موضوع توجه کنند تا مردم تشویق به ماندن در آنجا شوند.